Din guide till livet på landet

Flaggstänger ska planteras djupt

Kanske är den lite för kort? Men å andra sidan finns det människor med större problem än storleken på en flaggstång.
Kanske är den lite för kort? Men å andra sidan finns det människor med större problem än storleken på en flaggstång.

Uppdatering: För fem år sedan skänkte mina föräldrar en flaggstång till gården och så här gjorde jag för att få den på plats.  Första delprojektet var att gräva en grop för fundamentet. En meter är längre än man tror.

En meter långt är inte särskilt mycket. En meter på höjden är inte heller särskilt imponerande. Men en meter på djupet – som krävs när man ska gjuta en flaggstångsfot – är en hel del. Särskilt som armarna inte räcker till på slutet.
En meter långt är inte särskilt mycket. En meter på höjden är inte heller särskilt imponerande. Men en meter på djupet – som krävs när man ska gjuta en flaggstångsfot – är en hel del. Särskilt som armarna inte räcker till på slutet.

Enligt medföljande instruktioner skulle hålet ha en diameter på 40 cm och vara en meter djupt. Första 50 centimetrarna gick lekande lätt. Men när jag passerat matjord och alv blev det knepigare.

Fram med spettet och sen fick jag ligga på marken för att få upp stenarna en och en. Inte var det så lätt att få upp jorden heller. Kunde inte heller gräva ett större hål för då går det åt alldeles för mycket betong.

Sista 20 cm tog lång tid. Fick peta upp jorden på en potatishacka och sen lyfta upp ett par deciliter i taget. Sen kom vattnet. I maj låg tydligen grundvattnet på 80 cm vid det här stället. Eller så hittade jag en liten källa. Här hade en stolpspade kommit väl till pass.

Hur som helst lär det bli att ösa innan jag fyller på betongen, tänkte jag. Hade en lastpall med tolv säckar betong stående bredvid och tänkte gjuta när andan föll på. Men det tog sin tid.

Flaggstångsfoten gjuten

Först var det för kallt, sen fick solskenet mig att prioritera andra jobb, sen var det för regnigt. Till slut tog ursäkterna slut och flaggstångsfoten blev gjuten. Eftersom det hade regnat veckan innan hade grundvattnet stigit. De nedersta  femton centimetrarna i mitt en meter djupa hål var därför vattenfyllt.

Gjutning är ett smutsigt och tröttsamt hantverk. I varje fall när man blandar säck för säck med handblandare.

Försökte ösa undan innan gjutningen – men insåg rätt snabbt att det inte gick. Öste jag riktigt snabbt kunde jag sänka vattennivån, men den steg direkt när jag slutade. Därför bestämde jag mig för att betongen kommer att tränga undan vattnet, så så fick det bli. Det gick åt nio säckar för att fylla hålet. Nästa gång blir det cementblandare. Att blanda i hink är nog ok för någon enstaka säck, men blir det mer är det ett slit.

För att det skulle fungera blandade jag först i en hink så noga jag kunde. Sen tömde jag den hinken i en annan och blandade igen. Insåg att hur noggrann jag än var så låg det torrt bruk kvar någonstans i botten på hinken. Så tvåhinksmetoden var nödvändig.

Lätt att resa flaggstång

Tre timmar senare kunde jag i alla fall trycka fast flaggstångsfästet. Gick lite trögt att få ner det i betongen men till slut var det i alla fall på plats. Man får se till att få det någorlunda i våg med hjälp av vattenpass. Finjusteringen kan man göra med muttrarna på flaggstångsfästet. Jag avslutade gjutningen med att rista in årtalet i flaggstångsfoten.

Fyra dagar fick betongen härda – men på onsdagen blev det flaggdag.

Dessutom var det var det nationaldag när jag passade på att flagga för första gången på gården. Att resa flaggstången var en baggis. I alla fall om man mastat några båtar genom åren. En modern flaggstång lyfter man lätt på egen hand och foten är dessutom försett med ett gångjärn. Bara att fästa detta på stången och sedan resa upp den.

Så nu gäller det att passa flaggdagar. Har man inte tillräckligt att göra går det alltid att skaffa nya sysselsättningar.

 

Den här såsen uppskattas av de flesta – mina andra chilisåser med röksmak och den extremstarka är mer för entusiasterna.

Min söta heta chilisås

Min huvudsakliga sysselsättning är mathantverk och idag tänkte jag bjuda på receptet till min chilisås Söt&Het. Älskar att använda den både

Läs mer

Relaterade inlägg

Den här såsen uppskattas av de flesta – mina andra chilisåser med röksmak och den extremstarka är mer för entusiasterna.

Min söta heta chilisås

Min huvudsakliga sysselsättning är mathantverk och idag tänkte jag bjuda på receptet till min chilisås Söt&Het. Älskar att använda den både

Läs mer

Anders Möller

Lantlevande Youtuber

För drygt tio år sedan lämnade jag Stockholm för ett enklare liv på landet.
Men det blir aldrig som man tänkt sig – fast det kan bli bra ändå.

Anders Möller

Mina favoriter
Annons

Konsten att flytta till landet

Boken om mina första tio år som lantbo – med och motgångar.
Mina favoriter