Din guide till livet på landet

Flytta till landet – ekonomi

Att bli självförsörjande är en dröm för många som vill flytta till landet. Och jag är övertygad om att det går – men bara inom vissa områden. Vissa utgifter är svåra att komma ifrån.

Du kan bli självförsörjande på mat: eget kött och egna grönsaker. Men det kräver en hel del planering och mycket arbete. Räkna också med en hel del uppoffringar och enahanda kost under vinterhalvåret. Om du går all-in för den här livsstilen så får du också räkna med ett mycket magert kosthåll när det blir missväxt. Som jag ser det måste man man har någon typ av inkomst för att behålla en dräglig levnadsstandard.

Med egen ved kan man värma huset billigt – men även inköpt ved blir billigare än el om man har en effektiv kamin.
Med egen ved kan man värma huset billigt – men även inköpt ved blir billigare än el om man har en effektiv kamin.

Du kan bli självförsörjande på värme med egen ved. Men med egen ved som enda värmekälla så får du antingen acceptera att det kan vara riktigt kallt inomhus på mornarna under vintern eller investera stora pengar i ett vattenburet värmesystem med ackumulatortankar. Jag har själv räknat på möjligheten och kommit fram till att det inte är ekonomiskt försvarbart att installera ett nytt värmesystem i ett gammalt hus. Enligt mina kalkyler kommer systemet inte att betala sig under sin livslängd. Vad man möjligen kan fundera på är att byta ut braskaminer från 1970-1980-talet mot modernare varianter med bättre verkningsgrad. Här har jag skrivit om att byta braskamin.

Solceller och solvärme kan vara ett trevligt alternativ. Men räkna med 20–25 år innan det betalat sig. Sen kan det vara ett bra alternativ av ideologiska skäl – men tänker man bara ekonomi är det lönsammare att tilläggsisolera.

Säg att du ändå blir självförsörjande på mat och värme. Du kommer ändå att behöva en inkomst för utgifter som är svåra att slippa undan. Baserat på mina egna utgifter har jag gjort en sammanställning på fasta utgifter:

Räntor 16000/år (Baserat på ett huspris på en miljon, dagens låga räntor och att banken inte kräver amortering.) Här utgår jag från min egen gård, det går att köpa billigare hus, eller dyrare.

El 20000/år (Min elförbrukning ligger strax under 15000 kWh/år och 75 procent av förbrukningen är under vinterhalvåret. Då har jag direktverkande el kombinerat med vedeldning.) Om du klarar uppvärmningen med egen ved hamnar den här utgiften på kanske en fjärdedel – ännu mindre om du duschar kallt och tvättar för hand…
För att klara uppvärmningen enbart med ved tror jag att det går åt minst 10 kubikmeter per år – ungefär 3000 kr/år för inköpt ved. Det förutsätter att man har en effektiv kamin.

Sotning bör genomföras två gånger om prat om man har ved som huvudsaklig värmekälla. Efter en kurs får du göra det själv – om du är ok med höjder.
Sotning bör genomföras två gånger om prat om man har ved som huvudsaklig värmekälla. Efter en kurs får du göra det själv – om du är ok med höjder.

Sotning 2000/år (Två sotningar per år vilket är rätt normalt om man eldar dagligen under vinterhalvåret. Den här kostnaden går att slippa om man går en kurs i egensotning och sköter det själv.)

Slamtömning 1500/år (Har man enskilt avlopp är det krav från kommunen att trekammarbrunnen ska tömmas en gång om året.)

Sophämtning 1600/år (Litet kärl, hämtning varannan vecka.)

Gårdsförsäkring 4000/år (Man måste inte ha försäkring, men får du inbrott eller brand på gården så sätts du inte på bar backe.)

Det innebär fasta kostnader på runt 3750 kr/månad. Jämfört vad det kostar att bo i staden är det ett riktigt klipp – särskilt med tanke på utrymme och möjligheter.

Sen tillkommer kostnaden för bil, minst 1000 kr/månad. Det går att klara sig utan – men det är inte lätt. Å andra sidan är det oftast ännu dyrare att ha bil i stan. Jag har inte fått en enda p-bot sen jag lämnade Stockholm.

Mer om att flytta till landet:
1. Flytta till landet – en guide för längtande
2. Köpa hus på landet
3. Flytta till landet – ekonomi
4. Jobba hemifrån
5. Köpa redskap och maskiner
6. Bra böcker om lantliv

Den här såsen uppskattas av de flesta – mina andra chilisåser med röksmak och den extremstarka är mer för entusiasterna.

Min söta heta chilisås

Min huvudsakliga sysselsättning är mathantverk och idag tänkte jag bjuda på receptet till min chilisås Söt&Het. Älskar att använda den både

Läs mer

Relaterade inlägg

Den här såsen uppskattas av de flesta – mina andra chilisåser med röksmak och den extremstarka är mer för entusiasterna.

Min söta heta chilisås

Min huvudsakliga sysselsättning är mathantverk och idag tänkte jag bjuda på receptet till min chilisås Söt&Het. Älskar att använda den både

Läs mer

Anders Möller

Lantlevande Youtuber

För drygt tio år sedan lämnade jag Stockholm för ett enklare liv på landet.
Men det blir aldrig som man tänkt sig – fast det kan bli bra ändå.

Anders Möller

Mina favoriter
Annons

Konsten att flytta till landet

Boken om mina första tio år som lantbo – med och motgångar.
Mina favoriter