
Ett av årets alla projekt är att få till fler läplanteringar. Sen jag fällde skogen och återställde åkermarken har gården blivit mer utsatt för sydliga vindar så tanken är att häckar och träd ska få ner vindhastigheterna. .
Blåser det för mycket så kan man få skador på träden och det blir otrivsamt för nyttoinsekterna. Det kan dessutom bli köldeffekter på träden och den skyddande snön kan dessutom blåsa bort vintertid. Nu ligger gården skyddat för vind från de flesta håll, men sydliga vindar har en tendens att bita i sedan jag fällde skogen så där vill jag dela fältet med en läplantering. Samtidigt vill man inte ha det helt vindstilla. En viss rörlighet i luften gör att träden torkar upp snabbare efter regn och hindrar köldfickor från att bildas.

Rådet vi fick när jag gick kurs i äppelodling var att planera en läplantering med nyttiga växter i fem rader. Låga buskar, höga buskar, träd, höga buskar, låga buskar. Så att vinden lyfter över dina odlingar utan att bilda massa virvlar bakom läplanteringen.
När man väljer växter så består lämpligen de låga buskarna av olika bärbuskar. Både nyttiga för insekterna och ger en viss skördepotential. Om de stått i full sol hade de naturligtvis gett mer – men mycket här i livet består av kompromisser.
Samma tanke gäller för de höga buskarna. Här kan man välja kraftigväxande sorter av Aronia (bra komplement när man förädlar rabarber), havtorn och rosor. Rosor drabbas lätt av bladlöss vilket är en fördel i det här sammanhanget. Mycket bladlöss lockar dit mängder med rovinsekter som kommer att försvara dina nyttoväxter när de ätit upp på rosorna.
När man väljer träd får man också se till nyttoaspekten. Själv lutar jag åt att plantera en rad med lindar eftersom det är en bra dragväxt under sommaren. Vackra dessutom. Ett alternativ är kraftigväxande fruktträd, men varför begränsa sig? Kanske jag ska blanda lite.
Mellan ädelträden planteras amträd som skyddar de större under uppväxten. Exempel är sälg (viktig och tidig dragväxt) och fläder. Fläder lockar också mängder av bladlöss som gynnar nyttoinsekterna.