November och december är de viktigaste månaderna för mig. I butikerna är det glöggen som säljer och på julmarknaderna går det bättre och bättre ju närmare jul vi kommer.
Nu är årets julmarknader inbokade. Så fort jag fått ut alla butiksleveranser är det bara de som gäller den närmaste tiden. Vila får jag göra på julafton.
I helgen startade marknaderna med julmarknad i Vingåker. Första året de körde så det var lite av en chansning – men det sålde riktigt bra, trots att det var glest med folk emellanåt.
Samtidigt som marknaderna drar igång så ska alla beställningar ut till butikerna. Det är skälet till att jag inte bloggat på någon vecka. Från bittida till sent har jag kokat glögg, buteljerat och klistrat etiketter. Sen är det leveranser i alla vädersträck. Har fått ett par nya återförsäljare nu och är särskilt glad att Folkölsbutiken på Hornsgatan valt att ta in min glögg.
Har länge tyckt synd om Stockholmarna som fått hanka sig fram utan mina produkter. Nu har de glöggen i alla fall och jag hoppas snart hitta någon som vill sälja resten av sortimentet.
I helgen är det julmarknad i Marsjö, sen är det Läppe 19-20, Rademachersmedjorna i Eskilstuna 26-27, Djulö herrgård Katrineholm 3-4/12 och slutligen Arboga och Brevens Bruk 10–11.
Sen blir det antagligen lite kompletteringar till de butiker som säljer bra. Som sagt: till jul får jag vila…