Förra vintern tyckte jag det var alldeles för mörkt på gården. När det inte finns några ljuspunkter – som grannar eller gatubelysning – utanför så blir alla fönster bara svarta speglar. Har bestämt mig för att det ska se lite trevligare ut i vinter.
Med lågenergilampor får man hyfsat mycket ljus till låg kostnad och min plan är att investera totalt 50 watt till ytterbelysningar. Har gjort ett överslag på energikostnaden: 10 timmar mörker per dygn i snitt x 365 x 50 watt = 182,5 kWh. Med nuvarande elpriser blir det ett par hundralappar per år. Väl använda pengar.
Använder lågenergilampor med inbyggd skymningssensor för att hålla nere arbets- och installationskostnaden. Första lampan satte jag i befintlig ytterbelysning nere vid gårdsplanen. Sen tog jag tag i nästa projekt som var att sätta upp en lykta på ladugårdsgaveln. Och som med det mesta blev det mer komplicerat än det var tänkt.
Egentligen var det bara ett problem: Att nå upp för att sätta fast lyktan. Har ett virkesförråd utanför gaveln och det blockerade stegen. Regnskyddet över virket är korrugerad plåt utan understöd, så det gick inte att stå på. Till slut hittade jag på en lösning med hjälp av tre stegar – och lyktan kom på plats.
Blev en lykta för 99 kronor från Clas Ohlson. Tyckte den var rätt snygg och även om den var lite omständig att montera ihop (en felaktig skruv…) så är jag nöjd med resultatet.