Kycklingarna har nu hunnit bli fem veckor och ser nu ut som små höns. Eftersom det är mina första har jag inte riktigt koll på hur många som är tuppar, men jag har mina aningar.
På dessa fem veckor har de ätit 25 kilo kycklingfoder, som lantmännen av någon anledning har döpt till Penna (?). Finns säker någon marknadsföringsteori bakom detta, men det känns onödigt komplicerat.
Hur som helst betyder det att kycklingarna ätit 25/18=1,4 kilo per styck de här veckorna. Det betyder att de ätit för ungefär 10 kronor var så långt. Min kostnad för fem veckors kycklingar blir alltså:
Ägg med transport: 525 kronor
Foder: 200 kronor
Summa: 725 kronor
Och med 18 kycklingar blir det ungefär 40 kronor per kyckling. Och då har jag inte räknat med avskrivning på äggkläckningsmaskinen. Bra att ha ett jämförelsetal när man ska sälja någon gång i framtiden.
Hönsuppfödning del 12: Hönsen 2 månader
Hönsuppfödning del 10 Kycklingarna flyttade
Så här började hönsen liv: Hönsuppfödning del 1